УРОК – ПОДОРОЖ
Тема.
ПРАВОПИС ПРЕФІКСІВ ПРЕ-, ПРИ-, ПРІ-.
Мета: повторити й
поглибити знання учнів про префікси, сприяти зміцненню навичок їх виділення;
формувати загальнопізнавальні вміння знаходити префікси пре-, при-, прі-, визначати їх роль у словах; розвивати творчі та
комунікативні компетентності п’ятикласників для використання цих префіксів у
створенні нових слів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного
матеріалу виховувати любов до отчого дому, а також повагу, співчуття і
уважність до батьків.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок
(удосконалення мовної і мовленнєвої компетенції).
Засоби навчання: підручник, проектор, кораблик, пристані, конверт з картками, картки із завданнями,
скринька з подарунками.
Епіграф до уроку:
Закони літер – не разок намиста:
Одну хитнеш – і
поміняєш суть…
Б.Олійник
Хід уроку
І. Мотивація
навчальної діяльності.
1.
Організаційний момент.
2. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
3. Робота з епіграфом. Чи справді змінюється суть слова, якщо в ньому змінити бодай одну
літеру, зокрема у префіксі?( збігти – забігти, вскочити - вискочити)
Слово вчителя.
–
Сьогодні ми відправляємося в подорож по Дніпру. Стартуємо
всі разом, але доїдуть тільки ті учні, які виконають усі завдання і дадуть
правильні відповіді. За них ви отримуватимете своєрідні подарунки зі «Скриньки»
- це прапорці з балами, які в кінці уроку можна буде обміняти на оцінку. Отож,
нехай майорить український прапор у кожного!
Оформлення
дошки:
малюнок з корабликом, станції «Ситуація»,
«Кмітливі», «Розрізняй», «Пізнайко», «Відгадай», «Фізкультхвилинка», «Ловись,
рибко», «Лінгвістична задача», «Перевір себе».
ІІ.
Подорож по Дніпру
1.
Пристань «Ситуація»
(компетенція саморозвитку і
самоосвіти)
Учитель. Отже, умови
відомі. Тож вирушаємо. Але щось відсутній попутній вітерець, який надував би
наші вітрила. Як же нам покинути пристань «Ситуація»? Ось тут і знадобляться
набуті знання. Перевіримо їх:
Питання:
1.
Слова із спільним коренем, але різним лексичним значенням
називаються …(спільнокореневими).
2.
Частина слова без закінчення називається…(основою).
3.
Значуща частина слова, яка стоїть перед коренем,
називається …(префіксом).
4.
Для творення нових слів ми використовуємо такі префікси…
5.
Від поданих слів утворити нові за допомогою
префіксів: писати, баба, хмарний, двоє,
чудово.
2.
Пристань «Кмітливі»
(компетентність продуктивної
творчої діяльності)
Учитель. Впоравшись з
першим завданням, нам подув теплий вітерець–бриз. Він дасть змогу дістатися
наступної пристані. (Учні переставляють
кораблик на пристань «Кмітливі»). А яку теплу зустріч нам тут приготували.
Але щоб зійти з трапу, треба попрацювати.
Завдання. Виконайте вправу
№ 433 з підручника на с. 191. (Доберіть до поданих слів спільнокореневі з
префіксами пре-, при-. Якого значення
надали словам префікси? Запишіть дібрані слова, підкресліть та поясніть
орфограму у префіксах).Додаткове завдання: запишіть фонетичною транскрипцією
слова пресвятий, причіпляти,
3.
Пристань «Розрізняй»
(мовна
компетентність)
Завдання. Диктант-тиша. (На дошці оформити слова).
Розподіліть слова так, щоб у кожній групі
були слова одного кореня.
1-Ніс, 2-носовий,3-носити, 4-носище, 5-носилки,
6-переносити, 7-носик, 8-ноша, 9-приніс, 10-носоріг.
(Взаємоперевірка робіт учнями.)
Відповідь готова у вигляді цифр:
І–1,
2, 4, 7, 10.
ІІ–3,
5, 6, 8, 9.
Усне
пояснення
Учитель.
Бачите, як гостинно нас тут зустріли, але не баріться. Вирушаємо далі, ще
скільки непізнаного?!
(Учень пересуває кораблик на станцію
«Пізнайко»)
4.
Станція «Пізнайко»
(мовно-комунікативна
компетентність)
Вчитель. Ось ми й на
чарівному острові «Пізнайко». Чи знайоме вам тут що-небудь? Давайте з’ясуємо.
Завдання. Роздається на
картках і називається «Графічний
диктант».
Підберіть слова, які б відповідали схемі «префікс + корінь + суфікс +
закінчення» [які орфограми у виділених словах?]
Картка 1: без’язичний, розкопка, прибити, садівник,
зубець, списаний, прегарненький, прибудова.
Картка 2: предківський,
безхмарний, приніс, лікар, прибілити, прізвисько, безстрашний, ріднесенький..
v Скласти 2 речення на тему «Любов до отчого
дому» з поданими словами на вибір –
компетентність продуктивної творчої діяльності).
5.
Пристань «Відгадай»
Гра «Хто я?»
(полікультурна компетентність)
Учитель. Наступна зупинка
на пристані «Відгадай».
Завдання. Загадки-завдання.
Знайдіть
слова-відгадки і позначте у них значущі частини.
1)
Мій корінь пошукайте в лісі,
а
префікс мій прабабця має. (Праліс)
2)
Префікс мій вказує на наближення,
а
корінь має здатність рости. (Приріст)
3)
Корінь слова «рвати»
заплутався
із префіксом прі-. (Прірва)
6.
Пристань «Фізкультхвилинка»
Вчитель. Ось таким гуртом
подорожуємо, треба й розважитись. Поспішаймо до пристані «Фізкультхвилинка».
Яка чудова тут господиня Зарядка.
Встаньте, діти, усміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І
до сонця потягніться,
В різні боки нахиліться,
Веретеном покрутіться,
Раз – присядьте, два –
присядьте
І за парти тихо сядьте.
7.
Пристань «Ловись, рибко»
А
тепер можна уже і порибалити. Рибалка – це справа серйозна. Кому як пощастить.
Тому рибалити будуть ті, хто вважає, що фортуна сьогодні на їхньому боці (7
учнів). А ось і пристань «Ловись, рибко»
Завдання. Від поданих
слів утворити нові за допомогою префіксів пре-,
при-, прі- і пояснити їх правопис. Учням пропонується витягувати з конверта
картки із завданнями (словами).
У конверті картки із такими словами:
1) гарячий
2) вітання
3) клеїти
4) прозивати
5) сипати
6) довгий
7) проривати.
Ключ:
прегарячий, привітання, приклеїти, прізвище (прізвисько), присипати, предовгий,
прірва.
8.
Станція «Лінгвістична задача»
(мовленнєва компетентність)
Завдання. Виконайте вправу
№436 у підручнику на с.191.
9.
Станція «Перевір себе»
(інформаційна компетентність)
Виконайте тестові завдання.
1.
Префікс при-
пишеться в усіх словах рядка:
a)
пр..будова, пр..багатий, пр..тулок;
б) пр..вабити, пр..добрий, пр..бічний;
в) пр..бережний, пр..горілий, пр..нишклий.
2.
Префікс пре- не
пишемо в усіх словах рядка:
а) пр..веселий, пр..мудрість, пр..дбаний;
б) пр..стиж, пр..світлий, пр..святий;
в) пр..милий, пр..старий, пр..стольний.
3.
Префікс прі-
пишемо в усіх словах рядка:
а) пр..бинтований, пр..товстий, пр..зидія;
б) пр..зидент, пр..старкуватий, пр..старий;
в) пр..рва, пр..звище, пр..звище.
Ключ: 1-в, 2-а, 3-в. ІІІ. Підбиття
підсумків уроку. Рефлексія. Оцінювання.
Учитель. Ось і
закінчилася подорож. Я думаю що вона принесла вам хвилини радості, а не
розпачу. Ми вдало перетнули Дніпро, зупиняючись на цікавих пристанях,
почерпнули для себе цікавий матеріал. Прапорці майорять майже у кожного, а це
значить, що кожен, хто активно працював на уроці, може обміняти собі на бали.
Бажаю вам і надалі триматися на плаву. А для
цього нам допоможе метод «Передай
естафету»:
Знай!
ПРЕ
пиши в словах таких
Й не роздумуй, друже,
Якщо замість
ПРЕ у них
Можна
вставить ДУЖЕ:
ПРЕвисокий – це дуже високий,
ПРЕгарячий – це дуже гарячий,
ПРЕширокий – це дуже широкий,
ПРЕледачий – це дуже ледачий.
Умій!
Префікс ПРИ
пиши в словах,
Коли
наближення бува:
Як от у
слові ПРИробить,
Чи то ПРИшить або ПРИбить.
І неповна дія – знову
ПРИ
Вживай у
слові:
ПРИглянути – трохи оглянути,
Не зовсім зігріти – ПРИгріти.
Пам’ятай!
ПРІзвище, ПРІзвисько
пишеться з І,
Бо від слова «ПРОзивати»,
ПРІрва теж пишіть із І,
Бо від слова «ПРОривати».
Не
забувай!
ПРЕвелебний, ПРЕподобний,
ПРЕосвященний і ПРЕстол –
Це винятки
слова,
Бо Батьківщина
їх – старослов’янська мова.
Учитель. Отже, ми з вами
сьогодні плідно попрацювали, написання слів з префіксами закріпили, значущі
частини слова повторили, фонетичну транскрипцію пригадали, орфограми «Апостроф»
та «М’який знак» у словах змогли пояснити, розвивали творчі вміння утворювати
за допомогою префіксів нові слова і складати з ними речення, а також намагалися
у реченнях передати свою любов і шану до отчого дому.
ІV. Домашнє
завдання. Повторити правила с.190.
Виконати
вправу №435 (робота зі словником).
Немає коментарів:
Дописати коментар